جشن گلریزان زندانیان جرائم غیر عمد در هتل بزرگ شیراز

شامگاه جمعه ۱۹ خرداد جشن گل‌ریزان برای آزادسازی یک هزار و ۱۳۸ نفر در هتل بزرگ شیراز برگزار شد و افراد مختلف به‌قدر وُسع مبالغی را از ۲۰۰ میلیون تومان تا چند هزار تومان هدیه کردند. در این مراسم که مادربزرگی پیر هم به همراه نوه کوچک خود به امید آزادی فرزندش حاضر شده بود، خانمی یک جفت النگویش را به امید بچه‌دار شدن تقدیم کرد و پسربچه‌ای که خود فرزند یکی از زندانیان بود ۱۰ هزار تومان کمک کرد.

علی القاصی مهر به‌عنوان اولین سخنران این مراسم اظهار داشت: یکی از چالش‌های موجود در کشور، مسئله زندانیان است که مشکلاتی را هم گریبان‌گیر خانواده آن‌ها می‌کند.

وی بابیان اینکه هرساله شاهد افزایش تعداد زندانیان هستیم ادامه داد: تلاش می‌کنیم تا آمار کیفری در کشور کاهش پیدا کند اما اتفاق چندانی رخ نمی‌دهد.

رئیس‌کل دادگستری فارس که علت افزایش زندانیان جرائم غیرعمد و مالی را مربوط به مشکلات اقتصادی، فقر فرهنگی و سایر مشکلات می‌دانست افزود: ما به‌جای پیشگیری و خشکاندن ریشه‌های فقر، بیکاری و آسیب‌های اجتماعی، با معلول مبارزه می‌کنیم.

به گفته وی افراد مجرم به‌تنهایی مقصر نیستند و درواقع انسان‌های بی‌گناهی هستند که نیاز به حمایت و کمک مسؤولان و خیّرین دارند.

القاصی مهر با اشاره به اینکه جرائم غیرعمد و محکومیت‌های مالی مربوط به مهریه، نفقه، حوادث کارگاهی و تصادفات جاده‌ای و … است تصریح کرد: برخی از جاده‌های استان ایمن نیستند و تجهیزات استاندارد هم در کارگاه‌ها استفاده نمی‌شود و افرادی غیرعمد دچار حادثه و راهی زندان می‌شوند.

رئیس‌کل دادگستری فارس متذکر شد: استان فارس در تعداد زندانیان جرائم غیرعمد و محکومیت مالی رتبه اول در سطح کشور را دارد که در حال حاضر یک هزار و ۱۳۸ زندانی که جمع بدهی‌شان به ۸۳۹ میلیارد و ۱۸۰ میلیون تومان می‌رسد، برای آزادی نیازمند کمک خیّرین هستند.

وی بابیان اینکه باوجود موقوفات زیاد در استان فارس و خیّرین نیک‌اندیش انتظار می‌رود از آمار زندانیان غیرعمد و مالی کاهش پیدا کند گفت: همه باید در میدان عمل نیکوکاری حاضر شوند تا رتبه اولی استان فارس در تعداد زندانیان جرائم غیرعمد و مالی به رتبه آخر تنزل پیدا کند.

در ادامه برنامه، سردار سرتیپ علی گودرزی فرمانده نیروی انتظامی استان فارس هم به جمع خانواده‌های زندانیان و خیّرین پیوست و خبر خوش دستگیری ۷ تن از اعضای مشکوک به عضویت داعش در فارس را اعلام کرد که با تشویق حضار همراه شد.

در مراسم گل‌ریزان آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد و مالی علاوه بر اشخاص حقیقی، گروه‌های مردم‌نهاد، مدیران شرکت‌های خصوصی و دولتی، تولیت حرم احمد بن موسی (ع)، مسؤولان قضایی استان و همین‌طور سرپرستان برخی از بانک‌ها در استان فارس نیز حضور داشتند.

بعد از اعلام کمک مالی یکی از بانک‌های شیراز به‌صورت وام، مجری برنامه در صحبتی که به مذاق بعضی‌ها خوش نیامد گفت: وقتی اسم وام می‌آید، آه از نهادم کشیده می‌شود! متأسفانه سودهای زیاد برخی بانک‌ها خود باعث به زندان افتادن افرادی می‌شود که توان بازپرداخت قسط را ندارند!

با پایان مراسم گل‌ریزان، خبر آزادی ۲۳ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد مالی اعلام شد که وجد حاضران را در پی داشت و پدران خانواده به همراه همسر و فرزندانشان، بر سر سفره هتل بزرگ شیراز افطار کردند.